KO Cup & Dave Yates Shield Semi Finals – Winter 23/24
The finalists for both the KO Cup and Dave Yates Shield have now been determined, while The Melville secure promotion in their rearranged game.
The finalists for both the KO Cup and Dave Yates Shield have now been determined, while The Melville secure promotion in their rearranged game.
Wednesday Evenings 8:30pm
Best of 5 legs of 501
The top flight of darts in South Manchester!
Pos | Team | P | W | L | F | A | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ammies Darts | 16 | 16 | 0 | 87 | 25 | 62 | 119 |
2 | The Nelson | 15 | 11 | 4 | 69 | 36 | 33 | 91 |
3 | Wythenshawe CSC | 16 | 11 | 5 | 67 | 45 | 22 | 89 |
4 | The Victoria | 15 | 10 | 5 | 62 | 43 | 19 | 82 |
5 | John Alker | 16 | 7 | 9 | 54 | 58 | -4 | 68 |
6 | Cringlewood A | 16 | 6 | 10 | 48 | 64 | -16 | 60 |
7 | Timperley CC | 16 | 6 | 10 | 46 | 66 | -20 | 58 |
8 | The Volunteer | 16 | 4 | 12 | 37 | 75 | -38 | 45 |
9 | Ashton-on-Mersey CC | 16 | 0 | 16 | 27 | 85 | -58 | 27 |
Ammies
Ammies
Dylan Wimbury (Nelson) – 10
Adam Watson (Ammies) – 12
Lewis Holley (Victoria) – 160 | Ray Dore (Ammies) – 170 (Cup)
Pos | Team | P | W | L | F | A | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Broadheath Central | 14 | 13 | 1 | 76 | 22 | 54 | 102 |
2 | The Roebuck | 14 | 11 | 3 | 69 | 29 | 40 | 91 |
3 | Royal Oak A | 14 | 9 | 5 | 55 | 43 | 12 | 73 |
4 | Carters Arms | 14 | 7 | 7 | 49 | 49 | 0 | 63 |
5 | LMRCA | 14 | 6 | 8 | 41 | 57 | -16 | 53 |
6 | Trafford SC | 14 | 4 | 10 | 40 | 58 | -18 | 48 |
7 | St Antony’s | 14 | 5 | 9 | 36 | 62 | -26 | 46 |
8 | Excelsior WMC | 14 | 1 | 13 | 26 | 72 | -46 | 28 |
Broadheath Central
Broadheath Central & Roebuck
Broadheath Central
Chris Haycock (Roebuck) & Gaz Collins (TSC) 2
Andy McCormack (BHC) – 13
Jordan Kirby (Royal Oak A) – 157
Pos | Team | P | W | L | F | A | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Royal Oak B | 14 | 12 | 2 | 71 | 27 | 44 | 95 |
2 | Garricks Head | 14 | 10 | 4 | 61 | 37 | 24 | 81 |
3 | Malt Shovels | 14 | 11 | 3 | 64 | 34 | 30 | 78 |
4 | Wythenshawe FC | 14 | 9 | 5 | 60 | 38 | 22 | 78 |
5 | Bulls Head | 14 | 5 | 9 | 40 | 58 | -18 | 50 |
6 | The Vine | 14 | 5 | 9 | 38 | 60 | -22 | 48 |
7 | Old Market Tavern | 14 | 4 | 10 | 34 | 64 | -30 | 42 |
8 | Stretfordians | 14 | 0 | 14 | 24 | 74 | -50 | 24 |
Royal Oak (Chorlton) B
Royal Oak (Chorlton) B & Garricks Head
Malt Shovels
Callum Loose (Wythenshawe Amateurs) – 2
Callum Loose (Wythenshawe Amateurs) – 13
Callum Loose (Wythenshawe Amateurs) – 149
Winner: Ammies
Runner-Up: Victoria (Withington)
Winner: Cringlewood A
Runner-Up: Broadheath Central
Winner: Adam Watson | Runner-Up: Karl Cooper
Winner: Terry Jepson | Runner-Up: Pete Perry
Winner: Callum Loose | Runner-Up: Andy McCormack
Winner: Tracy Kirby | Runner-Up: Vikki Rice
Winners: Adam Watson & Paul Devine | Runners-up: Shane Crellin & Dave Wood
Winners: Kyle Wands & Mike Morrison | Runners-Up: Anthony Hargreaves & Connor Wigley
The South Manchester 501 League features teams from all over South Manchester. You’ll find teams in Sale, Altrincham, Wythenshawe, Stretford, Chorlton, Withington, Didsbury, Flixton and Urmston.
With 26 teams in three divisions, there is a team in the league for everyone!
Anyone who plays at a consistently good level will love the challenge offered by Division 1 teams, while Division 3 offers a fun night out for both beginners and experienced players of all levels who just love a game of darts!
© All rights reserved